ZāliensVisbiežāk zālienam dārzā velta lielāko daļu no teritorijas, radot estētiska dārza veidolu. Zāliens labi harmonē ar apkārtējo ainavu, apvienojot visus dārza elementus.
Zālienam nepieciešama profesionāla ierīkošana un regulāra kopšana.


Pirms ierīkojiet zālienu, jāizvērtē:
  • Esošā augsne vai grunts,
  • Koku daudzums teritorijā
  • Mērķis, kādām vajadzībām zāliens tiks izmantots (dekoratīvs, sportam, u.c.)
  • Reljefs
  • Laistīšanas iespējas
  • Cik daudz laika variet veltīt zāliena aerēšanai, mēslošanai, pļaušanai

ZĀLIENA IERĪKOŠANA

Ierīkojot zālienu svarīgi ir kvalitatīva melnzeme, tas ir viens no Jūsu zāliena kvalitātes rādītājiem. Ja tā būs ļoti kūdraina vai pārlieku smilšaina, barības vielas izskalosies un augsne ļoti ātri izkaltīs. Tādēļ zāliena ierīkošanu uzticot speciālistiem Jūs no šiem negatīvajiem faktoriem izvairīsieties.

Atbilstoši zāliena lietošanas mērķim ir jāizvēlas atbilstošs zāliena sēklas maisījums. 


KVALITATĪVS ZĀLIENS

Pavasarī optimālais sēšanas laiks ir tad, kad diennakts vidējā temperatūra + 10 grādi. Lai zāliens kvalitatīvi sadīgtu, tas ir regulāri jālaista un pirmās nedēļas būtu ieteicams par to nestaigāt un ierobežot dzīvnieku pārvietošanos par to.

Ja ir optimāli apstākļi dīgšanai, tad zāliens sadīgst apmēram 2 nedēļās. Visbiežāk zālienā pirmās sadīgst nezāles, kuras ieteicams nomiglot 2-3 dienas pirms pļaušanas sausā un saulainā laikā. Daudzgadīgās nezāles - pienenes, usnes un skābenes iznīcina tieši tā pat.

Kvalitatīvs zāliens saaug 2 gadu laikā.


KOPŠANAS NOZĪME

Zāliena pļaušana jāveic regulāri, vismaz 1 reizi nedēļā, neļaujot tai pāraugt. Nopļautā zāle ir jāsavāc ar pļaujmašīnu, zālei pūstot tā veido skābu augsni un pēc 3-4 gadiem zāliena vietā sāks augt sūna un ar to cīnīties ir gandrīz neiespējami.

Pirms zāliena ierīkošanas jāizvērtē koku daudzums teritorijā, kā arī sarežģītas vietas – gar sētu, ap terasēm, nojumēm, apgaismes ķermeņiem, ap visām šīm vietām pļaušanai jābūt ērtai, lai pļaujot ar pļaujmašīnu nebūtu jāatstāj vietas, kuras nevar nopļaut un tās jāpļauj ar šķērēm vai trimmeri.

Pārdomājiet, kur likt nopļautās zāles atlikumus, it sevišķi pilsētās tā ir liela problēma.


PAKLĀJZĀLIENS

Ja Jums nav laika gaidīt kamēr sadīgst zāliens un efektu vēlaties uzreiz, tad pareizā izvēle būs paklājzāliens. To uzklāj uz sagatavotas augsnes, ko dara tieši tā pat kā ierīkojot zālienu, piestiprina ar stiprinājumiem un zāliens ir gatavs. Paklājzālienu ieteicams izmantot vietās, kur ir izteikts reljefs vai nogāzes, jo šādās vietās zāliens slikti sadīgst, augsne ātri izkalst un sēkla izskalojas.


STIPRINĀTS ZĀLIENS

Vietās, kur nepieciešama stingra pamatne – ugunsdzēsības vajadzībām, piebraucamajiem ceļiem ir iespēja veidot stiprināto zālienu.

Pamatne ir jāsagatavo tieši tāpat kā bruģim, bet bruģa vietā liek betona vai plastikāta šūnas. Šim zālienam būs nepieciešama intensīva laistīšana un mēslošana, jo augsnes slānis ir ļoti mazs un barības vielām nav kur uzkrāties.

Lētāks veids ir šķembu stiprinātais zāliens.


PĻAVAS TIPA ZĀLIENS

Ļoti interesanti un krāšņi ir pļavas tipa zālieni, kuros zied dažādas pļavas puķes un zālveida ziemcietes.

Dārzā šo zālienu var kombinēt kopā ar dekoratīvo zālienu, puķu pļavai atvēlot tikai kādu joslu , kura netiks nopļauta. Uz zāliena fona tā izcelsies ar ziedošām puķēm un interesantu formu.

Zālienu pļauj tikai 2 reizes gadā, ļaujot sēkliņām nogatavoties un izsēties, lai nākošajā gadā zāliens ziedētu tikpat krāšņi.

Arī jau esošā zālienā iesējot mārpuķītes sēklas var panākt ļoti skaistu puķu pļavu.


Par zāliena kopšanu lasiet sadaļā kopšana.