Augu stādījumi ir viena no svarīgākajām un krāšņākajām dārza daļām. Miljoniem cilvēku pasaulē gūst prieku un pozitīvu sajūtu tieši no augiem, no pareizi un gaumīgi izvēlētām augu kompozīcijām, kuras dārzu īpašniekus var priecēt visu gadu. Tām mainoties no agra pavasara līdz vēlam rudenim, radot jaunas krāsas un smaržas, kuras nav aizvietojamas.

 

SVARĪGI ZINĀT:

  • Stādījumu ierīkošanas darbus var veikt no aprīļa mēneša līdz salam iestājoties sasalst zeme.
  • Ja augu stādīšanu plānots veikt pavasarī, tad augsni labāk sagatavot jau rudenī.
  • Ierīkojot stādījumus ir svarīgi augus iestādīt atbilstošā augsnē, lai tie spētu pilnvērtīgi augt un ziedēt.
  • Rozes, vīteņaugus, vasaras puķes un augus, kas auguši siltumnīcās nevajadzētu stādīt dobēs ātrāk par jūnija otro nedēļu, aukstajās naktīs augiem apstājas augšana un tie nespēj atklimatizēties no siltumnīcas klimata.
  • Kailsakņu un lielo koku stādīšanai labākais laiks ir līdz lapu plaukšanai pavasarī un no septembra vidus līdz salnām rudenī.
  • Augus, kas pārdodas konteineros var stādīt visu sezonu.

Visus stādījumus ir nepieciešams pareizi kopt, laistīt un ieziemot. Laistīšanu atvieglos dārzā ierīkoti hidranti vai automātiskās laistīšanas sistēmas. Lai augsni pasargātu no ātras izkalšanas ieteicams dobes nomulčēt ar mizu mulču, kas vienlaikus aizkavē nezāļu augšanu.


SKUJU KOKAUGI
– šos stādījumus ir viegli kopt un tie neprasa lielu Jūsu laika ieguldījumu, bet dārzs būs vienveidīgs visu gadu. Vislabāk skuju kokaugu grupas kombinēt kopā ar lapu kokaugiem, ziemcietēm un vasaras puķēm.

Skuju kokaugi, salīdzinoši ar lapu kokaugiem, aug diezgan lēni, tad stādīšanas brīdī būtu ieteicams iegādāties dažāda lieluma augus.

No izvēlētajiem skuju kokaugiem, jāzin kuri ziemā jāpiesedz no saules stariem, lai tie neapdegtu.

Pavasarī  skuju kokaugu  stādījumiem jābūt ļoti mitriem, tieši sausuma dēļ daudzi augi aiziet bojā.


LAPU KOKAUGI
–  ar lapu kokaugu stādījumiem var panākt krāšņus stādījumus. Tikai jāievēro pareizais stādīšanas attālums, augi aug ātrāk kā skuju kokaugi.

Svarīgi katru rudeni vai pavasari, lapu kokus un krūmus apgriezt, tad tie būs kupli un krāšņi ziedēs.

 
 

RODODENDRI – šie ir ļoti skaisti un krāšņi krūmi. Svarīgi izvēlēties pareizu vietu un sagatavot atbilstoši skābu augsni, kas nodrošinās bagātīgu augu ziedēšanu.

Rododendri pareizi jākopj visu sezonu.

Uzmanīgi jāizvēlas augi, kurus vēlaties stādīt kopā ar rododendriem. 

ZIEMCIETES – ar ziemcietēm var panākt krāsainus un daudzveidīgus stādījumus, bet kopšana ir laikietilpīga. Visi noziedējušie ziedi jāizgriež un ik pēc 4 gadiem šos stādījumus ieteicams pārstādīt, sadalot augus vai atjaunot ar jauniem stādiem.

 

 

VASARAS PUĶES – šie stādījumi ir viskrāšņākie, bet prasa vislielāko  kopšanu. Nepieciešama intensīva mēslošana un noziedējušo ziedu nolasīšana.   Stādījumi jāatjauno katru gadu, tā veidojot ar vien jaunas kompozīcijas. Eksperimentējot ar krāsām un lapojuma daudzveidību panāksim brīnišķīgus stādījumus.

 

VĪTEŅAUGI – vīteņaugus dārzā izmanto arku, pergolu, atbalsta sieniņu un sētu apaudzēšanai. Ar šiem elementiem Jūs variet atdalīt dārza zonas, norobežoties no kaimiņiem vai lapenei piešķirt krāšņāku veidolu.

Lielākajai daļai vīteņaugu nepieciešama saulaina vieta, bet katrai sugai atbilstoša kopšana.

 

 

 


ROZES
– rožu stādījumiem piemērota ir saulaina vieta, augsnei jābūt ļoti bagātai ar trūdvielām.

Jānodrošina regulāra veco ziedu nogriešana un pareiza augu mēslošana. Rudenī augi, atbilstoši sugai, jāapgriež un jāieziemo, lai augs nenosaltu vai neizsustu .

 

SĪPOLPUĶES – ar sīpolpuķu stādījumiem pavasarī dārzs uzplaukst, tās ir pirmās, kas sāk ziedēt. Sākot ar sniegpulkstenītēm un krokusiem līdz pēdējie nozied dekoratīvie sīpoli.

Jāatceras, kad sīpolpuķes jāstāda jau rudenī, lai pavasarī sniegam kūstot uzplauktu pirmie ziedi.

Atbilstoši katrai sugai, jāievēro sīpolpuķu izrakšanas laiks. Nepareiza to pārstādīšana var augus iznīcināt.

 

Par stādījumu kopšanu lasiet sadaļā KOPŠANA.