sīpolpuķes

Sākoties rudenim, katrs dārza īpašnieks jau sāk sapņot par skaisto pavasara laiku, kad sāk mosties augi un parādās pirmie ziedi. Sīpolpuķes ir pirmie pavasara vēstneši. Pateicoties plašajam sīpolpuķu piedāvājumam ir iespējams veidot krāšņus stādījumus no dažādām sīpolpuķēm.

SīpolpuķesTās papildinās viena otru ar dažādākām krāsām, augstumiem, ziedu formām un izcelsies dārzā, jo ziedēs laikā, kad citi augi vēl tikai modīsies.

Oktobris ir piemērotākais laiks, lai stādītu sīpolpuķes. Vienas no populārākajām sīpolpuķēm ir tulpes. Tulpes var stādīt, kad augsnes vidējā temperatūra ir aptuveni 10 grādi un līdz pat salnām. Lai tulpju sīpoli labāk ieaugtos, tiem nepieciešams mitrums, tāpēc pēc sīpolu stādīšanas ieteicams tos laistīt.

SīpolpuķesTulpes ir samērā mazprasīgas augsnes izvēles ziņā, jo tās spēj augt gandrīz jebkurā augsnē, izņemot tīru smilti un mālu. Krāšānākas tulpes izaugs augsnēs, kas bagātināta ar humusu un ir ar labu drenāžu. Stādīšanas dziļums – 3 sīpolu izmērā (aptuveni 10cm), jo dziļāk iestādīts tulpju sīpols, jo lēnāk vairosies un nebūs nepieciešama bieža pārstādīšana. Tulpju stādīšanai jāizvēlas vieta, kur rudeņos, ziemā un pavasarī ilgstoši nestāv ūdens, jo tulpju sīpoliem nepatīk stāvošs ūdens un mitrums.

SīpolpukesStādījumus var veidot dažādi, gan rindās, gan laukumos – pēc sirds patikas. Tulpes var stadīt blakus daudzgadīgajiem augiem, jo tādā veidā pavasarī šajā vietā krāšņi ziedēs tulpes, kamēr daudzgadīgie augi, piemēram, hortenzijas, peonijas tikai gatavoties plaukt, bet vasarā, kad tulpes sāks dzeltēt, daudzgadīgo augu lapojums paslēps tulpju norietu.  Tā pat tulpes var kombinēt izmantojot dažādu krāsu kombinācijas vai stādīt šķirnes, kam ir atšķirīgi ziedēšanas laiki, paildzinot tulpu ziedēšanu dārzā.

SīpolpuķesNarcises – stāda augusta beigās, septembrī, jo ir nepieciešams ilgāks laiks, lai apsakņotos, bet ņemot vērā pēdējo gadu siltos rudeņus, tās var stādīt arī nedaudz vēlāk, galvenais nosacījums – lai pēc iestādīšanas vēl ilgstoši gaisa temperatūra būtu virs nulles. Narcišu sīpolus stāda, aptuveni , 15 -25 cm dziļumā, 10 – 20cm atālummā vienu no otra. Stādot tuvāk vienu otram tiks panāks krāšņāks efekts, bet jārēķinās, ka būs nepieciešama biežāka sīpolu pārstādīšana.  Narcises, līdzīgi tulpēm, nav ļoti parsīgas augsnes izvēlē, bet labāk augs ielabotā augsnē ar labu drenāžu.

SipolpuķesNarcišu, tieši tā pat kā tulpju, piedāvājums ir plašs, atliek vien izvēlēties, kura šķirne vai šķirnes patīk vairāk un ļauties fantāzijai, lai pavasarī dobēs krāšņi ziedētu narcises.

Pavasarī krāsas, izmantojot sīpolpuķes, var ienest ne tikai dobēs, bet arī zālienā. Mazās sīpolpuķes – krokusi, sniedzītes, sniegpulkstenītes, zilsniedzītes, pušķīnijas krāšņi ziedēs zālienā, kamēr pats zāliens vēl tikai modīsies un gatvaosies priecēt ar savu zaļo paklāju. Tieši mazās Tulpessīpolpuķes ir piemērotas stādīšanai zālienā, jo tām ir daudz īsāks veģitācijas periods, kas neaizkavēs zāliena plaušanu un kopšanu pavasarī.

Lai dārzs būtu ziedošs pavasarī, par to ir jāsāk domāt šobrīd – stādot narcises, tulpes, u.c. sīpolpuķes.