img_034Mulčēšana ir augsnes nosegšana ap augiem ar organisku vai neorganisku materiālu, tā pasargā augsnes virskārtu no izžūšanas, no dubļu veidošanās lietusgāžu laikā, kavē nezāļu attīstību, samazina krasas temperatūras svārstības augsnes virskārtā, veicina bioķīmiskos procesus, mikroorganismu darbību un labas augsnes struktūras veidošanos, papildina trūdvielu saturu augsnē un neļauj lietum izskalot augsnes daļiņas.
Plašāk zināmie organiskie mulcēšanas materiāli – mizu mulča, koku šķelda, zāģu skaidas, priežu čiekuri, kūdra, komposts, salmi, lapas, nopļautās zāles masa.

Jāatceras, ka trūdēšanas procesā tiek patērēts slāpeklis, un tas papildus jānodrošina, ar organisko vai mākslīgo mēslojumu. Papildu mēslošana gan nav nepieciešama, ja mulčē kūdras substrātu vai bagātinātu kompostu.


PRIEŽU MIZU MULČA

Galvenokārt mulču var izvēlēties kādu no trim frakcijām: smalkā (humuss), vidējā (5–30 mm) un rupjā (20–80 mm). Piemērota ir jebkura, viss atkarīgs no izmantojuma. Nelielu augu stādījumos nevajadzētu izvēlēties pašu rupjāko mulču; savukārt, jo mulča smalkāka, jo ātrāk tā sadalās. Mulču klāj vismaz 5–7 cm biezā slānī (jo tā rupjāka, jo slāni vēlams klāt biezāku – rupjākas mizas saguļas mazāk blīvi, un paliek spraugas nezāļu dīgšanai), un ik gadu to papildina, jo mulča pakāpeniski satrūd, kā arī to aizpūš vējš. Smalko mulču (humusu) veiksmīgi var izmantot augsnes ielabošanai, to iejaucot augsnē – tas nodrošina augsnes irdenumu, labu gaisa caurlaidību (viršaugu, rododendru, rožu stādījumos).

Pirms mulčēšanas var ieklāt ģeotekstilu, kurš samazinās augsnes sajaukšanos ar mulču un kopā ar to labāk pasargās no nezāļu augšanas. Šādu paņēmienu ieteicams izmantot ierīkojot dobi, kurā dekoratīvie augi nenosedz visu dobes platību. Ģeotekstilu ir vēlams noņemt, kad augi noseguši visu dobes platību, jo tas aizkavē mulčas sadalīšanās laikā radušos organisko vielu nokļūšanu augsnē.


KOKRŪPNIECĪBAS BLAKUSPRODUKTI

Zāģskaidas, ēveļskaidas, frēzskaidas vai šķeldu dažkārt arī mēdz izmantot kā mulčēšanas materiālu.

Zāģskaidas sablīvējas, kavējot lietus vai laistāmā ūdens iekļūšanu augsnē. Jo smalkākas tās ir, jo sliktāk. Savukārt ēveļskaidas, frēzskaidas vai šķelda vairāk piemērota koku apdobēm vai krūmu grupām.


KŪDRA

Kūdru pareizāk izmantot augsnes ielabošanai, palielinot organisko vielu daudzumu tajā, vai arī augsnes paskābināšanai (ja kūdra nav neitralizēta). Ar kūru ieteicams mulčēt rozes un rododendrus, kā arī magnolijas. Viengadīgajām puķēm piemērota būs neitralizēta kūdra


PRIEŽU ČIEKURI

Izcili dekoratīva vizuālā izskata iegūšanai. Piemērots mulčējamais materiāls skujeņu un lielu krūmu mulčēšanai.


NEORGANISKIE MATERIĀLI

Mulčēšanai var izmantot arī oļus un akmens šķembas, māla lauskas, zem kuriem noteikti jāklāj ģeotekstils, lai ierobežotu sajaukšanos ar augsni un nezāļu augšanu.
Mulčējot neapberiet augus! Augu apbēršana ar mulču ne tikai kavē to augšanu, bet var arī novest pie auga bojāejas, tādēļ pie pašiem augiem mulčas slānim jābūt pavisam nelielam, ne vairāk par 2 - 3 cm. Arī pārējā laikā jāuzmana, lai vējš vai ūdens nesanes pārāk daudz mulčas pie augiem.
Mulčēšana nav ieteicama augiem ,kuriem patīk sausa, saules sasildīta augsne.

 

Raksta autore: Jaunbērzi AF ainavu arhitekte Linda Kačane