Izraugoties mēbeles dārzam, tās jāpieskaņo teritorijas un ēkas stilam.
Nedaudz par dārza stilu. Pašlaik gan pasaulē, gan Latvijā modē ir ekoloģiskais dārzs, kurā labi iederas sakņu un garšaugu dobes, ogu krūmi ar bagātīgu ogu ražu. Un protams, dārza mēbeles no koka vai pinumiem, akmens soli, kāds neparasts, mežā atrasts celms vai pat šķelti laukakmeņi. Dārzā var atspoguļot arī aktuālās modernās modes tendences, piemēram, šobrīd populāro melno krāsu, izvēloties melnas plastikāta mēbeles. Vēl modernā mēbeļu dizainā dominē harmoniskas, noapaļotas formas, mēbelēm nav asu, izteiktu stūru. Tādas var izraudzīties arī dārzam.

 

Cilvēks ar labu gaumi piemājas teritoriju un dārzu veidos kā turpinājumu mājas iekštelpu interjeram. Svarīgi, lai āra vides elementi – ēkas fasāde, dārzs, mazās arhiktektūras formas, dārza mēbeles – būtu savstarpēji saskaņoti. Teritoriju, dārzu ar atpūtas vietām parasti veido, stilistiski pieskaņojot kopējai videi un ēkai. Jāatceras, ka ēkai ar terasi dārza mēbeles pieskaņo terases, nevis mājas fasādes tonim. Pamatīgas masīvkoka dārza mēbeles labāk iederēsies plašā lauku teritorijā. Bet smalka metālkaluma dārza mēbeles vairāk piemērotas klasiski iekārtotai videi ar ēku pils vai muižas stilistikā.

Modernā dārza teritorijā vislabāk iederēsies mūsdienīga dizaina mēbeles – vienkāršām askētiskām formām un līnijām, tās var būt no nerūsējošā tērauda, alumīnija vai metāla kombinācijā ar stiklu vai akmeni. Mūsdienīga dizaina piepilsētas mājai vai vasarnīcai var gaumīgi pieskaņot modernas plastikāta vai pītas mēbeles.

Teritorijā elementiem – ēkai, dārzam, mazajām arhitektūras formām, dārza mēbelēm – jābūt proporcionāli saskaņotiem. Kopskats nebūs harmonisks, ja plašā lauku teritorijā novietos nelielas, smalkas dārza mēbeles, arī tad, ja nelielam dārzam pieskaņos lielas, masīvas mēbeles. Dārza elementos kombinējot dabiskos materiālus – koku, metālu, stiklu un audumu – nav iespējams kļūdīties.


Materiālu daudzveidība

Dārza mēbeļu praktiskums, kopšana, ilgmūžība ir atkarīga no to materiāla.

Koka. Latviešu mentalitātei tuvākais materiāls ir koks, tas ir tīkamākais taustei, silts. Koka dārza mēbeles arī pietiekami ilgi kalpo. Ēkai, kam izmantots koks, harmonisku vienotību var panākt, pieskaņojot koka dārza mēbeles. Tiesa, iekļaujot dārza ainavā koka elementus, jāpievērš uzmanība, lai koksnes tonis būtu savstarpēji saskaņots. Lauku videi piemērotākas ir guļbaļķu mēbeles vai mēbeles no vienkārša, maz apstrādāta koka.
Dārza mēbeles ar izsmalcinātiem kokgriezumiem piestāvēs klasiski iekārtotai teritorijai un ēkai. Piemājas teritorijā koka materiāls lieliski sader ar dažādiem pinumiem. Praktiskas ir mēbeles no koka dēlīšiem (latām), jo tās var ērti salocīt un noglabāt.

Lai koka mēbeles ilgāk kalpotu, tām jābūt impregnētām. Iegādājoties dārzam koka mēbeles, tās pašam noteikti jāapstrādā ar aizsarglīdzekli pret ārējās vides ietekmi. Reizi gadā impregnējuma slāni ieteicams atjaunot. Krāsotas koka dārza mēbeles vēl ilgāk būs aizsargātas no vides ietekmes.

Metāla.
Metāla dārza mēbeles ir praktiskas, tomēr jārēķinās, ka materiāls ir auksts, taustei tas ir tīkams tikai siltā laikā. Taču dārza mēbeles no metāla var lieliski kombinēt ar koka elementiem vai tekstila izstrādājumiem – uzlikt mežģīņotu spilvenu, pārklāt ar izrakstītu seģeni. Praktiskāk dārza mēbelēm izvēlēties tekstila izstrādājumus no auduma, kas viegli žūst, vai arī no ūdens necaurlaidīga auduma, kas apstrādāts ar teflonu.

Metāla (alumīnija, nerūsējošā tērauda) dārza mēbeles biežāk ir mūsdienīga dizaina, tās var pieskaņot videi ar moderna dizaina ēku. Moderna dizaina dārza mēbelēs var būt iestrādāts akmens, kā arī stikls, tas rada vieglu, gaisīgu sajūtu. Sarežģīta, izsmalcināta kaluma metāla (čuguna, tērauda) mēbeles lieliski izskatās klasiski veidotā vidē ar ēku pils vai muižas stilistikā. Interesants akcents, ja dārza mēbeļu kalumā atkārtojas raksts, kāds izmantots vēl kādā āra telpas elementā, piemēram, vārtos.
Kvalitatīvas dārza metāla mēbeles parasti ir ar pretkorozijas pārklājumu, kas pasargā no ārējās vides kaitīgās ietekmes. Aizsardzības slāni vēlams dažkārt atjaunot, un to var veikt paša spēkiem.

Pītas.
Pītas mēbeles dārzā izskatās ļoti glīti, pašlaik tās ir arī aktuālas. Vieglas, pītas dārza mēbeles lieliski iederas piepilsētas ēkas teritorijā vai vasarnīcā. Iespējams iegādāties gan rūpnieciskā pinuma mēbeles, tās ir lētākas, gan amatnieku darinājumus. Latvijā var iegādāties mūsu platuma grādos neierastu kokšņu – bambusa, kokosa šķiedras – dārza mēbeles, tās ir arī izturīgas un glītas. Eksluzīvas un dārgas ir Āzijas valstu amatnieku darinātās dārza mēbeles no dažādām eksotiskajām koksnēm, koku saknēm u. c.

Pītas mēbeles, īpaši no eksotiskajām koksnēm darinātās, mitrā laikā un ziemas periodā jāuzglabā iekštelpās. Iegādājoties pītas mēbeles, tās ieteicams impregnēt.

Auduma.
Ļoti praktiskas ir ar teflonu apstrādātas auduma mēbeles. Tās neuzsūc mitrumu, nenodilst, viegli kopt un tīrīt.

Plastikāta. Standarta dizaina un krāsas dārza mēbeļu galvenā priekšrocība – tās var iegādāties par samērā zemu cenu. Tās ir funkcionālas, mitrumizturīgas un viegli kopjamas. Dārgākajā klasē var atrast plastikāta mēbeles ar glītu, modernu dizainu, tās var pieskaņot mūsdienīgai ēkai.
Riska faktors – plastikāta mēbeles temperatūras maiņu dēļ var saplaisāt, tādēļ ziemā vēlams uzglabāt iekštelpās.


Padoms


Iegādājoties mēbeli dārzam, ieteicams to izmēģināt – iesēsties, atlaisties. Tā iespējams pārliecināties, vai tā atbilst jūsu individuālajam komforta līmenim.

Der zināt

  • Dārza mēbelēm jābūt ūdenscaurlaidīgām, lai liekais ūdens notecētu. Labi, ja tām jau ir paredzēta vieta ūdens notecei, ja ne – to var izveidot arī pats.
  • Praktiskāk iegādāties saskaņotu dārza mēbeļu komplektu, nevis pirkt katru mēbeli atsevišķi. Piemēram, ērts un kompakts risinājums var būt divi apvienoti krēsli ar galdu vidū.
  • Funkcionāls risinājums ir moduļtipa dārza mēbeles. Atsevišķos moduļus pēc vajadzības var savietot, kombinēt vai, ja nepieciešams, iegādāties klāt vēl papildu moduļus.

 


Raksts publicēts laikrakstā  Latvijas Avīze  01.07.2009
Raksts veidots sadarbībā ar Jaunbērzi AF ainavu arhitekti Lindu Kačani,
Loretu Ereli (Mani dārzi) un Jāni Šneideri (www.bode.ced.lv)