Dārzu būve un ierīkošana
Koku zāģešana un vainagu veidošana
Skaists koks ir vesels koks. Tieši tāpēc kokkopju – arboristu mērķis ir pārzināt koka sugas, augšanas īpatnības un saglabājot dabisku vainaga formu, nodrošināt drošu koku.
VEIDOŠANAS NOZĪME
- Regulāri veicot koku vainagu veidošanu, tie ilgāk paliek relatīvi jauni, palielinās koka mūža ilgums.
- Koku vainaga veidošana dod iespēju uzturēt koka vainagu pareizās proporcijās, regulēt tā izmērus.
- Veicot ierobežojošo vainagu apgriešanu, ir iespējams panākt, ka koks saglabā nelielu vainagu daudzus gadus. Tādus vainagus ir viegli kopt.
- Profesionāli apkoptam kokam nedraud trupes ieviešanās zāģētajās vietās un zaru lūšana stiprās vētrās.
- Jaunajiem kokiem, kam regulāri veic vainaga formēšanu īstais brīdis to darīt ir no jūnija līdz septembrim.
Ja nepieciešama stumbra savilkšana, skeletzaru izzāģēšana vai vainaga saīsināšana tad šie darbi jāveic ziemā.
Arboristi strādā ne tikai ar auto pacēlāju, bet arī ar virvēm uzkāpjot kokā un nozāģētos zarus saudzīgi nolaižot zemē. Šādi strādājot netiek apdraudēti blakus augošie stādījumi, ēkas, u.c.
AUGĻU KOKU UN KRŪMU VAINAGU VEIDOŠANA
Augļu koku apgriešana nodrošina agru un bagātīgu ražu. Veido labi attīstītu un mehāniski izturīgu vainagu. Augļu koku vainagā izgriež visus mehāniski bojātos zarus, zarus, kas krustojas vai traucē viens otram, kā arī ūdens zarus.
Labi veidotā vainagā ir viens vadzars, vairāki skeleta zari, kas izveidojas visapkārt stumbram un sānzari, uz kuriem veidojas augļu zari. Mūsu klimatā augļu kokus griež agri pavasarī – martā, aprīlī. Apgriešanu var turpināt līdz pumpuru briešanai.
Ogu krūmus veido ik pavasari, pēc sniega nokušanas. Jaunu pamat zaru veidošanai izvēlas 3-4 spēcīgākos viengadīgos dzinumus, kas izauguši no sakņu kakla.
Upenes -izveidotam upeņu krūmam ir 15-20 dažāda vecuma pamat zari.
Jāņogas - apgriež tā, lai visi pamata zari būtu vienāda garuma. Nākamajos 2-3 gados pēc stādīšanas dzinumus vēl turpina saīsināt par 1/3 ….1/4.
Ērkšķogas -labi izveidotā krūmā jābūt 15-20 pamata zariem.
Avenes - katrs aveņu stumbrs pie sakņu kakla veido divus jaunus dzinumus. Krūmu ar 8-12 stumbriem var izveidot 3-4 gados. Ražojošu aveņu krūmu veidošanu sāk jūnijā.
Krūma veidošanai atstāj 10…12 spēcīgākos stumbrus, liekos dzinumus izgriež. Tūlīt pēc ražas novākšanas izgriež noražojušos stumbrus, bet jaunajiem par 15-20 cm īsina galotnes.
Vīnkoki – no vīnogulāju spēcīgākajiem zariem veido vēdekļa pamata zarus, atstājot to galos 2 augšējos pumpurus. Rudenī pamata zaru augšējos sāna dzinumus saīsina. Vienam dzinumam atstāj 2 vai 3 pumpurus. Par augļu zaru pavasarī izvēlas to, kurš labāk pārziemojis. Visus pamata zarus pavasarī vēdekļveidīgi izliec un atsien pie balsta, pēc tam garāko zaru atsien horizontāli. Rudenī vīnkoku atsien no balsta un pieliec pie zemes, piesedz.
Vīnkoki ir stipri sulojoši, tādēļ pavasara apgriešanu veic pēc pumpuru plaukšanas. Visiem krūmiem katru gadu izgriež bojātos un aizlauztos dzinumus